Stora Turismpriset delas ut 18 oktober
Snart är dags för Stiftelsen för kunskapsfrämjande inom turism att dela ut årets pris. Vi på Destination Småland nominerar alltid den som blivit korad till Årets Turistentreprenör i södra Småland och i år är det - Little Rock Lake Zipline!

De blev årets turistentreprenörer med följande motivering:
Jonas Grahn och Håkan Blad symboliserar det småländska kluriga entreprenörskapet där minst sagt högtflygande planer blivit verklighet.
I en snabbväxande bransch där konkurrensen om besökarna hårdnar har de lyckats att bygga upp en unik upplevelsedestination.
De har framgångsrikt förenat innovativ produktutveckling och ett starkt miljötänk med ett nytänkande inom marknadsföring och sälj som bygger på vinnande samarbetsformer.
Nu hoppas vi alla att det räcker hela vägen så vi hämtar hem priset för hela landet till Småland. De andra nominerade från Småland är The Glass Factory i Boda och VOX Hotel i Jönköping.
Det nationella Stora Turismpriset delas ut till -
"Priset ges till föredömliga insatser i nytänkande, internationalisering, kvalitet och hållbarhet som har bidragit till att utveckla turismen i Sverige."
Det delas ut av näringsminister Mikael Damberg som för övrigt besökte Little Rock lake Zipline nyligen.
Övriga nominerade i Sverige är:
Orbaden SPA & Resort www.orbaden.se
Welcome Uppsala AB www.welcomeuppsala.se
Arvika Kanotcenter www.arvikacanoe.se
Brokamåla Gård www.brokamala.se
Gotlands Museum www.gotlandsmuseum.se
Vox Hotel www.voxhotel.se
Upplev Norrköping AB www.upplevnorrkoping.se
The Glass Factory www.theglassfactory.se
Little Rock Lake Zipline www.swedenzipline.com
Nutti Sámi Siida www.nutti.se
Skansen www.skansen.se
Glasets Hus www.glasetshuslimmared.se
Blå Huset www.blahuset.nu
Friluftsbyn www.friluftsbyn.se
Sjöevent i Västerås AB www.sjoevent.se
.